Home > Results > 2010/2011 Season

2010/2011 Season

Bondi Bluewater Ocean Swim

Distance: S2.1km
Date: 22 May 2011

Name

Time hr:min:s

Andrew Page 27:44
Tamera Lang (2nd) 31:35
Alexis McMahon 33:54
Larissa Meinicke 33:54
Catherine Mckersie 34:36
Richard Morewood 35:01
Lizzy Kingston 35:03
Zoe Little 35:16
Richard Eary 35:25
Natalie Peters 36:19
Melissa Houghton 36:38
Steven Garamy 36:39
Kirsty Slarke 38:07
Kate Thorley 38:16
David Stirk 38:38
Adrian Fyson 39:10
Dougal Guthrie 39:17
Nicole Olivieri 40:20
Kate Guthrie 40:40
Nadia Babov 41:53
Katie Price 42:06
Fiona Grant 43:14
Jacki Alcock 52:47




Bondi Bluewater Ocean Swim
Distance: S1km
Date: 22 May 2011

Name Time
hr:min:s
Tamera Lang (2nd) 19:21
Steve Ellis 20:23
Alexis McMahon (3rd) 20:49
Nick Glozier 21:40
Melissa Houghton (3rd) 22:00
Kerri McClelland 22:24
David Stirk 23:24
Kate Guthrie (3rd) 23:25
Adrian Fyson 23:53
Dougal Guthrie 23:58
Katie Price 24:34
Claire Evans 25:00
Marianne Jaques 26:26
Andrew Duguid 27:34
Cressida Beale 31:20
Nicki Den 32:36
Leanne Warner 32:37
Mark Beale (2nd) 36:51

SMH Half Marathon
Distance: R21.1km
Date: 15 May 2010

Name Time
hr:min:s
Keir Semmens 1:43:51
Cathy Verry 1:51:07
Mick Elliott 1:54:44

Triathlon NSW Club Championships
Distance: S1km B30km R8km
Date: 14 May 2011

Name Time
hr:min:s
Steve Ellis 1:39:03
Mark Timbs 1:42:30
Mathew Birch 1:43:07
Dean Ormston 1:44:11
Gerard Sarkozy 1:46:14
Jeff Sapier 1:46:21
Nick Cunningham 1:48:23
Nicola Harrison 1:50:21
Gina Ricardo 1:52:36
Denyse Skipper 1:57:17
Justin Zachan 1:58:02
Lynelle Masters 1:59:21
Nick Mercer 2:01:00
Sarah Goldsmith 2:01:11
Steve Garamy 2:02:04
Julia Brown 2:03:31
Ken Price 2:05:16
Shelley Maxwell-Smith 2:06:21
Lisa Neath 2:06:27
Libby Rogers 2:07:11
Nick Richardson 2:08:24
Kylie Ramsden 2:11:35
Lisa Bannister 2:13:37
Lorraine Berends 2:16:00
Shaun Wadham 2:20:34
Denise Pereira 2:22:11
Theresa Eyssens 2:34:47

Busselton Half Ironman
Distance: S1.9km B90.1km R21.1km
Date: 07 May 2011

Name Time
hr:min:s
Matthew Curnow 5:14:34

Port Macquarie Ironman 70.3
Distance: S1.9km B90.1km R21.1km
Date: 01 May 2011

Name Time
hr:min:s
Steve Ellis 4:49:03
Mick Elliott 5:44:19
Sarah Goldsmith 5:59:33
Shelley Maxwell-Smith 6:13:44

Ironman Australia, Port Macquarie
Distance: S3.8km B180km R42.2km
Date: 01 May 2011

Name Time
hr:min:s
Mathew Birch
- STG ironman record!
10:16:09
Dean Ormston 11:12:49
Lee Liston 11:29:15
Gerard “Bowling Ball” Sarkozy 11:37:33
Emma Brown 11:55:01
Nick Cunningham 12:10:43
Ben Le Masurier 12:22:14
Helen Cox 12:51:05

Australian Champion Series – Sydney Olympic Distance
Distance: S1.5km B40km R10km
Date: 10 April 2011

Name Time
hr:min:s
Steve Ellis 2:13:30
Mark Timbs 2:16:47
Dean Ormston 2:22:50
Dave Williams 2:24:33
Lee Liston 2:24:50
Matt Malady 2:27:05
Jeff Sapier 2:28:13
Nicola Harrison 2:28:35
Mick Elliott 2:30:06
Andrew Page 2:31:00
Nathan Bellgrove 2:33:01
Bruce Sanderson 2:35:21
Lynelle Masters 2:35:26
Justin Zachan 2:37:03
Fran Boase 2:42:28
Shelley Maxwell-Smith 2:44:51
Lowana Stirk 2:47:04
Libby Rogers 2:48:59
Steve Garamy 2:49:10
Nick Mercer 2:50:55
Cathy Verry 3:00:02
Natalie Sutton 3:00:11
Keir Semmens 3:07:43

Mooloolaba Olympic Triathlon
Distance: S1.5km B40km R10km
Date: 27 March 2011

Name Time
hr:min:s
Mathew Birch 2:22:03
Chris Wheldon 2:24:33
Nathan Bellgrove 2:28:55

Bike Time Trial, Centennial Park
Distance: B25.5km
Date: 26 March 2011

Name Time
hr:min:s
Pace
min/km
Shaun Wadham (PB) 0:37:32 40.8
Lee Liston 0:39:49 38.4
Steve Ellis 0:41:00 37.3
Jeff Sapier (PB) 0:41:15 37.1
Nicola Harrison 0:42:55 35.7
Emma Brown (PB) 0:44:46 34.2
Dean Ormston 0:45:13 33.8
Justin Zachan 0:45:34 33.6
Steve Garamy 0:45:47 33.4
Ben Le Masurier 0:46:11 33.1
Sarah Goldsmith 0:46:25 33.0
Cathy Verry (PB) 0:47:40 32.1
Fran Boase 0:48:41 31.4
Dex Randall 0:49:04 31.2
Shelley Maxwell-Smith 0:49:32 30.9
Matt Malady 0:49:45 30.8
Jo McCaldin 0:51:29 29.7
Julia Brown (PB) 0:51:41 29.6
Lisa Bannister (PB) 0:57:51 26.4

Newcastle Olympic Distance Triathlon
Distance: S1.5km B40km R10km
Date: 20 March 2011

Name Time
hr:min:s
Matthew Curnow 2:20:26

Penrith Women’s Triathlon Festival – Sprint
Distance: S0.75km B20km R5km
Date: 13 March 2011

Name Time
hr:min:s
Natalie Sutton 1:19:27

Huskisson Long Course
Distance: S2km B80km R20km
Date: 13 March 2011

Name Time
hr:min:s
Mark Timbs 4:33:00
Jeff Sapier 4:45:24
Gerard Sarkozy 4:54:34
Nick Cunningham 4:56:34
Emma Brown 4:57:18
Mick Elliott 4:58:12
Ben Le Masurier 5:14:26
Justin Zachan 5:15:49
Libby Rogers 5:17:58
Lisa Neath 5:21:20
Helen Cox 5:38:55
Zoe Little 5:44:10
Kirsten Cargill 5:57:42
Teams
Swim: Fran Boase (0:33:37) Ride: Nathan Bellgrove (2:25:14) Run: Alex Rogers (1:25:28) 4:27:20
Swim: Denise Pereira (0:45:26) Ride: S Maxwell-Smith (2:47:20) Run: Simon Taggart (2:03:09) 5:37:00

Huskisson Sprint
Distance: S0.75km B20km R5km
Date: 12 March 2011

Name Time
hr:min:s
Nathan Bellgrove 1:13:59
Fran Boase 1:21:27
Steve Garamy 1:23:04
Shelley Maxwell-Smith 1:24:11
Grace Stone (1st in agegroup) 1:24:52
Joanna McCaldin 1:26:48
Denise Pereira 1:38:19
Simon Taggart 1:39:46
Bruce Flaherty 1:42:16
Theresa Eyssens 1:45:19

Ironman New Zealand, Taupo
Distance: S3.8km B180km R42.2km
Date: 03 March 2011

Name Time
hr:min:s
Steve Ellis 10:18:58
Bruce Sanderson 11:15:52
Nicola Harrison 11:28:13
Phil Cameron 11:41:55

Bike Time Trial, Centennial Park
Distance: B25.5km
Date: 26 February 2011

Name Time
hr:min:s
Pace
min/km
Lee Liston (PB) 0:37:11 41.1
Mark Timbs (PB) 0:37:23 40.9
Dean Ormston (PB) 0:38:44 39.5
Michael Elliott (PB) 0:39:25 38.8
Nathan Bellgrove (PB) 0:39:44 38.5
Nicola Harrison (PB) 0:40:18 38.0
Steve Ellis 0:40:48 37.5
Chris Wheldon (PB) 0:40:50 37.5
Bruce Sanderson (PB) 0:41:50 36.6
Justin Zachan (PB) 0:43:10 35.4
Nick Mercer 0:43:26 35.2
Nerissa Groenewoud (PB) 0:43:43 35.0
Lisa Neath (PB) 0:43:46 35.0
Nick Richardson (PB) 0:44:31 34.4
Jo McCaldin (PB) 0:44:58 34.0
Fran Boase (PB) 0:45:24 33.7
Emma Brown 0:46:33 32.9
Alister Sparks (PB) 0:47:34 32.2
Dex Randall (PB) 0:48:50 31.3
Grace Stone (PB) 0:49:07 31.2
Simon Taggart 0:49:42 30.8
Denise Pereira (PB) 0:51:32 29.7

Batemans Bay Olympic Triathlon
Distance: S1.5km B40km R10km
Date: 13 February 2011

Name Time
hr:min:s
Dean Ormston 2:29:19

Kurnell Sprint Race 3
Distance: S0.75km B20km R5km
Date: 06 February 2011

Name Time
hr:min:s
Steve Ellis 1:05:16
Matt Malady 1:05:25
Nicola Harrison 1:10:14
Jeff Sapier 1:10:46

Bike Time Trial, Centennial Park
Distance: B25.5km
Date: 29 January 2011

Name Time
hr:min:s
Pace
min/km
Shaun Wadham 0:38:25 39.8
Lee Liston (PB) 0:38:50 39.4
Dean Ormston (PB) 0:38:58 39.3
Michael Elliott (PB) 0:39:52 38.4
Nathan Bellgrove 0:40:30 37.8
Steve Ellis 0:40:38 37.7
Ben Le Masurier (PB) 0:41:09 37.2
Marcello Mazza 0:41:13 37.1
Jeff Sapier (PB) 0:41:23 37
Nicola Harrison (PB) 0:42:14 36.2
Andrew Page 0:43:34 35.1
Bruce Sanderson (PB) 0:44:01 34.8
Justin Zachan (PB) 0:44:42 34.2
Lisa Neath 0:45:00 34
Will Parry 0:45:58 33.3
Libby Rogers (PB) 0:46:12 33.1
Emma Brown 0:46:16 33.1
Nick Mercer 0:47:02 32.5
Dene Ramsden 0:47:55 31.9
Saxon Naulls-Johnstone (PB) 0:48:10 31.8
Simon Taggart (PB) 0:48:56 31.3
Kylie Ramsden 0:49:42 30.8
Zoe Little 0:49:54 30.7

The Big Swim (Palm to Whale)
Distance: S2.5km
Date: 20 January 2011

Name Time
hr:min:s
Andrew Page 0:37:09
Joel Best 0:39:19
Tamera Lang 0:40:33
Alexis McMahon 0:43:03
Emma Trask 0:43:23
Sarah-beth Cleaves 0:43:47
Francesca Boase 0:45:27
Kerri McClelland 0:47:36
Susan King 0:47:44
Ian Hossack 0:48:02
Jeff Sapier 0:48:26
Steven Garamy 0:48:31
Zoe Little 0:49:31
David Stirk 0:51:44
Lowana Stirk 0:53:39
Helen Mihelic 0:55:00
Amanda Redford 0:57:54

Kurnell Sprint Race 2
Distance: S0.75km B20km R5km
Date: 16 January 2011

Name Time
hr:min:s
Nick Glozier (3rd in agegroup) 1:01:17
Bruce Flaherty (PB) 1:15:53
Emma Brown (PB) 1:15:58
Zoe Little (PB) 1:18:15
Helen Cox 1:20:10

Nowra Olympic Distance Triathlon
Distance: S1.5km B40km R10km
Date: 16 January 2011

Name Time
hr:min:s
Matt Malady 2:22:02
Jeff Sapier 2:37:46
Lowana Stirk 2:50:49

Nowra Sprint Triathlon
Distance: S0.75km B20km R5km
Date: 15 January 2011

Name Time
hr:min:s
Anke Meyring 1:29:30

North Bondi Roughwater
Distance: S2km
Date: 09 January 2011

Name Time
hr:min:s
Joel Best 0:27:12
Tamera Lang 0:28:23
Andrew McFarlane 0:28:32
Bradley Mathers 0:29:22
Matt Malady 0:30:20
Zoe Little 0:30:38
Alexis McMahon 0:30:47
Ian Hossack 0:31:17
Kerri McClelland 0:31:37
Kate Guthrie 0:31:47
Nick Glozier 0:32:06
Steven Garamy 0:32:10
Sarah-beth Cleaves 0:32:19
Susan King 0:33:25
David Stirk 0:34:28
Lowana Stirk 0:34:44
Libby Rogers 0:34:50

Run Time Trial
Distance: R5km
Date: 05 January 2011

Name Time
min:s
Pace
min/km
Steve Ellis 18:22 3:40.4
Matt Malady 18:41 3:44.2
Justin Zachan (PB) 19:20 3:52.0
Dean Ormston 20:06 4:01.2
Jeff Sapier 20:18 4:04.0
Bruce Sanderson (PB) 20:35 4:07.0
Lee Liston 20:37 4:07.4
Nicola Harrison (PB) 20:41 4:08.2
Phil Cameron 20:42 4:08.4
Jo McCaldin (PB) 21:03 4:12.6
Brett Boyd 21:38 4:19.6
Keir Simmons (PB) 21:49 4:21.8
Helen O’Neill 21:55 4:23.0
Bruce Flaherty 22:11 4:26.2
Shelley Maxwell-Smith 22:26 4:29.2
Mick Elliott 22:43 4:32.6
Lisa Neath (PB) 23:16 4:39.2
Dene Ramsden (PB) 23:29 4:41.8
Kate Guthrie 23:34 4:42.8
Kylie Ramsden 23:59 4:47.8
Simon Taggart 24:36 4:55.2
Anke Meyring (PB) 25:20 5:04.0
Natalie Sutton (PB) 29:42 5:56.4

Angkor Wat International Half Marathon
Distance: R21.1km
Date: 05 December 2010

Name Time
hr:min:s
Denise Pereira 2:19:09

Bondi to Bronte Ocean Swim
Distance: S2.0km
Date: 05 December 2010

Name Time
hr:min:s
Kylie Ramsden 0:42:28
Dene Ramsden 0:47:42

Huskisson Sprint Triathlon
Distance: S0.5km B20km R5km
Date: 21 November 2010

Name Time
hr:min:s
Dene Ramsden 1:31:59

Tri Shave Women’s Triathlon Festival (Penrith)
Distance: S0.5km B20km R5km
Date: 31 October 2010

Name Time
hr:min:s
Gina Ricardo (2nd in age group) 1:10:21

Noosa Olympic Distance Triathlon
Distance: S1.5km B40km R10km
Date: 31 October 2010

Name Time
hr:min:s
Jaselyn O’Sullivan 2:46:02
Nicholas Mercer 2:46:33
Justin Zachan 2:51:23
Anke Meyring 2:52:22
Keir Semmens 3:02:25
Elizabeth Rogers 3:03:36
Simon Taggart 3:04:44
Denise Pereira 3:09:35
John Taylor 3:16:01

Port Macquarie Half Ironman
Distance: S1.9km B90.1km R21.1km
Date: 31 October 2010

Name Time
hr:min:s
Steve Ellis 4:42:08
Lee Liston 5:04:31
Scott Connolly 5:05:51
Jeffrey Sapier 5:18:50
Nathan Bellgrove 5:18:54
Phil Cameron 5:26:28
Nicola Harrison 5:26:54
Mathew Birch 5:28:28
Ben Le Masurier 5:31:48
Dean Ormston 5:40:54
Emma Brown 5:53:32
Lisa Neath 6:06:32
Gemma Houghton 6:13:37
Steven Garamy 6:19:42
Nerissa Groenewoud 6:21:23

Maitland Triathlon
Distance: S1.5km B55km R12km
Date: 10 October 2010

Name Time
hr:min:s
Steve Garamy 3:23:24

Gold Coast Half Ironman
Distance: S1.9km B90km R21.1km
Date: 3 October 2010

Name Time
hr:min:s
Scott Connolly 4:40:23
Richard Large 4:54:06
Gerard Sarkozy 4:59:19
Mat Birch 5:02:59
Libby Rogers 6:03:06

Blackmores Sydney Marathon
Distance: R42.2km
Date: 19 September 2010

Name Time
hr:min:s
Keir Semmens 4:04:15
Shelley Maxwell-Smith 4:04:19

Blackmores Sydney Half Marathon
Distance: R21.1km
Date: 19 September 2010

Name Time
hr:min:s
Gezz Sarkozy 1:43:03
Bruce Sanderson 1:43:48
Sarah Goldsmith 1:49:30
Zoe Little 2:02:35

Go Multisport Adventure Race 2010
Distance: B32km P12km(Paddle) R5km
Date:  September 2010

Name Time
hr:min:s
Jeff Sapier (cycle & paddle) & Fran Boase (run) 4:18:47
Emma Brown & race partner (all stages as a pair) 4:49:34
Helen Cox & race partner (all stages as a pair) 4:49:34

Trailwalker
Distance: R100km
Date: 27-29 August 2010

Name Time
hr:min
Emma Brown and her team “Ongoing Concern” (4th female team, 30th overall) 18:36

City2Surf
Distance: R14km
Date: 15 August 2010

Name Time
hr:min:s
Alex Rogers 0:50:45
Miles Williams 0:55:53
Matt Malady 0:58:11
Chris Bennett 0:59:36
Dean Ormston 1:03:11
Dougal Guthrie 1:03:25
Gezz Sarkozy 1:03:37
Kate Guthrie 1:04:57
Nicola Harrison 1:06:01
Mick Elliott 1:08:50
Shelley Maxwell-Smith 1:10:26
Nathan Bellgrove 1:10:32
Gemma Houghton 1:11:23
Lisa Neath 1:11:35
Sarah Goldsmith 1:12:59
Steve Garamy 1:14:10

NSW Cross County Championships
Distance: R4km
Date: 23 July 2010

Name Time
min:s
Gina Ricardo (PB) 15:24

Sydney Strikers
Distance: R10km
Date: 4 July 2010

Name Time
hr:min:s
Steve Garamy 0:53:06

Gold Coast Marathon
Distance: R42.2km
Date: 4 July 2010

Name Time
hr:min:s
Alex Rogers (PB) 2:48:31
Scott Connolly (PB) 3:06:15
Matt Malady 3:13:49
Justin Zachan 3:24:37
Emily Watson (PB) 3:29:53
Phil Cameron 3:41:42
Helen O’Neill (First time) 3:41:55
Nicola Harrison (First time) 3:48:42
Emma Trask (PB) 3:51:10
Kylie Ramsden (First time) 3:52:32
Mick Elliott 4:02:00

Gold Coast Half Marathon
Distance: R21.1km
Date: 4 July 2010

Name Time
hr:min:s
Faith Geraghty (PB) 1:36:43
Jo McCaldin (PB ) 1:38:37
Brett Boyd 1:38:47
Keir Semmens 1:41:12
Emma Brown 1:42:45
Helen France (PB) 1:43:28
Gezz Sarkozy (PB) 1:43:56
Gemma Houghton (PB ) 1:45:18
Katie Rodd 1:45:18
Sarah Crowe (PB) 1:53:55
Fran Boase 1:55:05
Shelley Maxwell-Smith 1:56:17
Libby Rogers (PB) 2:06:18
Nathan Bellgrove 2:15:16
Denise Pereira (PB) 2:18:13

Woodford to Glenbrook Trail run
Distance: R25km
Date: 27 June 2010

Name Time
hr:min:s
Kylie Ramsden 2:13:59
Emma Brown 2:15:31

Race 1 Australian Duathlon Series Sprint
Distance: S2km B12.6km R2km
Date:  June 2010

Name Time
hr:min:s
Gina Ricardo
(first placed female)
0:56:13

Bergen Triathlon
Distance: S3.9km B180km R42.2km
Date:  June 2010

Name Time
hr:min:s
Nick Glozier 12:18:15

Run Time Trial
Distance: R5km
Date: 2 June 2010

Name Time
min:s
Pace
min/km
Alex Rogers 17:33 3:30.6
Steve Ellis 17:35 3:31.0
Miles Williams 18:20 3:40.0
Matt Malady 18:22 3:40.4
John Ellis 18:45 3:45.0
James Walker 20:14 4:02.8
Dougal Guthrie 20:29 4:05.8
Kate Guthrie 20:35 4:07.0
Helen O’Neill 20:36 4:07.2
Ben LeMasurier 20:41 4:08.2
Matt Birch 20:49 4:09.8
Mick Elliott 21:15 4:15.0
Jo McCaldin 21:43 4:20.6
Brett Boyd 21:46 4:21.2
Nicola Harrison 21:50 4:22.0
Simon Taggart 22:11 4:26.2
Gemma Houghton 23:38 4:43.6
Kylie Butcher 23:45 4:45.0
Helen France 24:02 4:48.4
Steve Garamy 24:23 4:52.6
Lisa Neath 25:41 5:08.2

Great Ocean Road Marathon
Distance: R42.2km
Date: 16 May 2010

Name Time
hr:min:s
John Ellis (45km = 3:22:36) 3:08:35

Great Ocean Road Half Marathon
Distance: R21.1km
Date: 16 May 2010

Name Time
hr:min:s
Alex Rogers (23km = 1:26:34) 1:19:03
Libby Rogers (23km = 2:23:21) 2:07:23

SMH Half Marathon
Distance: R21.1km
Date: 16 May 2010

Name Time
hr:min:s
Steve Ellis 1:19:48
Shaun Wadham 1:26:22
Jeff Sapier 1:31:58
Mark Timbs 1:32:57
Kate Guthrie 1:35:59
Emily Watson 1:36:44
Faith Geraghty 1:41:31
Nicola Harrison 1:41:43
Dean Ormston 1:41:47
Nathan Bellgrove 1:43:22
Mick Elliott 1:44:23
Jo McCaldin 1:48:58
Kylie Ramsden 1:54:21
Steve Garamy 1:55:45
Sarah Crowe 2:02:48
Nadine Miller 2:05:23

Thanks to Bruce Flaherty, Shelley Maxwell-Smith, Lee Liston, Sam Renwick, Emma Trask and Althea Kannane who were on the sidelines supporting.

Mother’s Day Classic
Distance: R8km
Date: 9 May 2010

Name Time
min:s
Lee Liston 35:12