Home > Results > 2003/2004 Season

2003/2004 Season

Swim Time Trial
Distance: 1km
Date: 10 August 2004

Name Total per 100m
Colin Marshall 13:20 1:20
Helen Walley 15:46 1:34
Brad Johnson 16:00 1:36
Dan Barker 16:55 1:41
Jaq Thorley 16:57 1:42
Emily Watson 18:05 1:48
Fiona Abbott 18:18 1:49
Katie Bryan-Jones 19:15 1:54
Simon Hughes 19:53 1:59
Sarah Goldsmith 20:30 2:03
Theresa Eyssens 20:38 2:04
Duncan Hale 23:42 2:22
GJ (500m) 12:25 2:28

Cycle Time Trial
Distance: 20.5km
Date: 17 July 2004

Name Total Km/h
Victoria Farrar 37:00 33.3
Tim Hoopmann 37:28 32:8
Kevin Ryan 38:09 32.3
Dean Ormston 38:27 31.9
Pete Hughes 40:20 30.5
Vincent Urbano 40:35 30.3
Cath Verry 42:35 29.0
Louise Heywood 42:50 28.7
Theresa Eyssens 44:37 27:5
Melanie Watson 47:15 26.1
Sarah Goldsmith 48:45 25.2

2004 Onroad Duathlon Series Race 2 – ACT
Distance: Run 3km Cycle 16km Run 3km
Date: 11 July 2004

Name Time
Gerard Sarkozy 54:11

Sydney Morning Herald Half Marathon
Distance: 21.1km
Date: 23 May 2004

Name Time
Juliann Ryan 1:45:32
Pete Hughes 1:47:32
Catherine Verry 2:01:49
Theresa Eyssens 2:17:42

Nike Women’s Classic Run
Distance: 10km
Date: 20 June 2004

Name Time
Sharon Theori 47:13
Cathy Verry 55:45

Mini Mosmarathon Run
Distance: 10km
Date: 20 June 2004

Name Time
Alice Mcclure 45:37
Melanie Watson 46:25

5km Run Time Trial
Distance: 5km
Date: 22 June 2004

Name Time per km
Tim Hoopmann 19:58 3:59
Lee Liston 20:01 4:00
Brett Grebert 20:02 4:00
Cathryn Rayward 20:45 4:09
Pete Hughes 21:51 4:22
Melanie Watson 22:03 4:24
Victoria Farrrar 22:13 4:26
Dan Barker 22:13 4:26
Emily Watson 23:58 4:47
Dennis Krizanovic 24:38 4:55
April Haughey 27:45 5:33
Lisa Penson 28:31 5:42

1km Swim Time Trial
Distance: 1km
Date: 17 June 2004

Name Time per 100m
Colin Marshall 13:51 1:23
Brad Johnson 13:58 1:24
Tim Hoopmann 17:05 1:42
Wendy Chan 17:20 1:44
Gerard Sarkozy 17:39 1:45
Rachel Madeley 17:23 1:44
Alice Mcclure (500m) 9:06 1:49
Sarah Goldsmith 20:45 2:04
Vincent Urbano 21:40 2:10
Theresa Eyssens 22:30 2:15

Fiji Triathlon
Distance: S800m C30km R8km
Date: 16 May 2004

Name Time
Sharon Rice 2:14:51
Theresa Eyssens 2:15:36
Liza Garrido 2:19:52

Byron Bay Triathlon
Distance: S1.5km C40km R10km
Date: 8 May 2004

Name Time
Lee Liston 2:15:13
Gerard Sarkozy 2:21:52
Dean Ormston 2:27:42
Kevin Ryan 2:31:57
Vincent Urbano 2:32:14
Pete Hughes 2:34:23
Rob McGovern 2:38:21
Andrew Lawrence 2:39:09
Gavin Carver 2:40:28
Juliann Ryan 2:45:50
Teams
Colin Marshall, Jayson Austin, Sarah Cockshell1st mixed team 1:58:23

NSW Club Championships
Distance: S1km C30km R8km
Date: 1 May 2004STG Triathlon Club finished 13th out of 32 clubs

Name Time 2003 time
Shaun Wadham 1:30:54 1:29:48
Stephen Giderson 1:39:54 n/a
Lee Liston 1:41:24 n/a
Gerard Sarkozy 1:44:12 n/a
Dean Ormston 1:46:10 1:46:55
Alice McClure 1:47:00 n/a
Annabelle Duncan 1:47:35 n/a
Kevin Ryan 1:53:19 1:54:41
Peter Hughes 1:54:54 n/a
Juliann Ryan 1:59:33 n/a
Emily Watson 2:02:52 n/a
Theresa Eyssens 2:07:31 n/a
Catherine Verry 2:08:58 n/a
Samantha Renwick 2:14:23 n/a
Liza Garrido 2:21:39 2:23:16

Redleaf Pool Biathlon Session
Distance: S800m R4.5km S800m R4.5km (approx.)
Date: 18 April 2004

Name Swim Run Swim Run Total
Tim Hoopmann 15:02 21:10 16:38 20:20 1:13:10
Kevin Ryan 14:15 21:46 16:49 21:02 1:13:52
Andrew Lawrence 16:57 20:56 14:19 24:45 1:16:57
Juliann Ryan 17:13 23:09 19:18 20:50 1:20:30
Emily Watson 15:14 23:36 17:59 23:41 1:20:30
Julie Kozyk 17:46 27:36 22:32 27:41 1:35:15

Cycle Time Trial
Distance: 22kmDate: 17 April 2004

Name Total Km/h
Lee Liston 36:40 36.0
Colin Marshall 39:20 33.5
Kevin Ryan 39:55 33.2
Annabelle Duncan 40:22 32.8
Gavin Carver 41:22 32.8
Andrew Lawrence 41:56 31.4
Tim Hoopmann 41:56 31.4
Brett Grebert 44:55 29.4
Cathy Verry 46:30 28.9
Emily Watson 47:11 27.9

Redleaf Pool Biathlon Session
Long course distance: S1.6km R8.5km (approx.)Short course distance: S600m R4.5km (approx.)
Date: 28 March 04Note:  This is a new swim course

Name Swim Run Total
Long Swim/Long Run
Annabelle Duncan 27:44 42:08 1:09:52
Lee Liston 30:35 41:00 1:11:35
Sam Renwick 33:25 1:08:40 1:42:05
Swim Only
Sharon Rice 27:12
Tim Cohen 28:00
Vincent Urbano 33:19
Gary Rice 33:30

Mooloolabah Triathlon – Queensland
Distance: S1.5km C40km R10km
Date: 28 March 2004

Name Time
Stephen Giderson 2:14:40
Alice McClure 2:33:59
Juliann Ryan 2:49:01
Pete Hughes 2:49:58

Mooloolabah Ocean Swim – Queensland
Distance: 1km
Date: 28 March 2004

Name Time
Colin Marshall 13:55*

* First in age group


Barter Card Triathlon
Distance: S0.3km C8km R3km
Date: 28 March 2004

Name Time
Sharon Theori 37:23
Emily Watson 37:42

Redleaf Pool Biathlon Session
Distance: S500m R4.5km S500m R4.5km (approx.)
Date: 14 March 2004

Name Swim Run Swim Run Total
Kevin Ryan 8:33 22:03 11:07 22:17 1:04:00
Juliann Ryan 10:19 21:58 11:27 22:22 1:06:06
Justin Casey 9:29 21:13 11:12 25:12 1:07:06
Sharon Theori 10:11 23:03 11:48 23:00 1:08:02
Emily Watson 10:19 23:07 12:24 25:46 1:11:36
Theresa Eyssens 10:04 29:28 13:37 32:07 1:25:26
Liza Garrido 13:01 29:24 13:35 30:26 1:26:26
Sarah Goldsmith 11:17 24:10 DNF DNF DNF

Port Stephens Triathlon
Distance: S1.5km C40km R10km
Date: 7 March 2004

Name Time
Shaun Wadham 2:04:45
Stephen Giderson 2:14:51
Alice McClure 2:27:20
Kevin Ryan 2:33:30
Juliann Ryan 2:46:07
Theresa Eyssens 2:58:25
Teams
Vincent Urbano & Sarah Goldsmith 2:37:00
Sharon Rice & Amanda Bock 2:49:07

Redleaf Pool Biathlon Session
Long course distance: S1.5km R8.5km (approx.)Short course distance: S500m R4.5km (approx.)
Date: 6 March 04

Name Swim Run Total
Long Swim/Short Run
Dean Ormston 29:40 21:14 50:54
Rupert Gilroy 25:15 25:40 50:55
Julie Kozyk 34:40 31:58 1:06:38
Emily Watson 34:40 31:58 1:06:38
Short Swim/Long Run
Dave Thomas 14:45 49:13 1:03:58
Kate Thomas DNF 1:02:39 DNF

Redleaf Pool Biathlon – UNSW/ES AFL Club Results
Distance: S500m R4.5km (approx.)Date: 6 March 2004

Name Swim Run Total
Jamie Glasscock 8:41 18:35 27:16
Oscar Sidlo-Jones 8:57 18:48 27:45
Peter Kefalas 8:50 20:16 29:06
HeathTredger 10:50 19:02 29:52
Shaun Holt 11:45 19:33 31:18
Andrew Friedlib 11:45 19:45 31:30
Daniel Archer 9:05 22:57 32:02
Jeremy Keil 11:50 20:52 32:42
Sam Fox 10:58 21:47 32:45
Josh Parmenter 10:40 22:19 32:59
Don Cruttendon 11:17 21:56 33:13
Keith Boucher 15:14 18:31 33:45
Andre Peck 15:20 20:45 36:05
Rocky Helton 13:06 23:49 36:55

IMG Triathlon Series-Elwood, Victoria
Distance: S1.5km C40km R10km
Date: 2 February 2004

Name Time
Kevin Ryan 2:33:00

Sri Chimnoy Classic Triathlon-Canberra, ACT
Distance: S1.5km C40km R10km
Date: 29 February 2004

Name Time
Annabelle Duncan 2:40:19
Cathy Verry 3:25:58

Redleaf Pool Biathlon Session
Long course distance: S1.5km R8.5km (approx.)Short course distance: S500m R4.5km (approx.)
Date: 29 February 2004

Name Swim Run Total
Short Course
Vincent Urbano 10:51 21:19 32:10
Darren McGregor 11:08 30:02 41:10
Long Course
Theresa Eyssens 35:20 DNF DNF
Liza Garrido 37:45 DNF DNF
Short Swim/Long Run
Sharon Theori 10:46 48:59 59:45

Cycle Time Trial
Distance: 22kmDate: 21 February 2004

Name Total Km/h
Lee Liston 37:48 34.9
Kevin Ryan 38:02 34.7
Annabelle Duncan 41:22 31.9
Andrew Lawrence 44:46 29.4
Julie Kozyk 45:00 29.3
Sam Renwick 52:50 25.0

Redleaf Pool Biathlon Session
Long course distance: S1.5km R8.5km (approx.)Short course distance: S500m R4.5km (approx.)
Date: 22 February 2004

Name Swim Run Total
Short Course
Lee Liston 10:29 20:53 31:22
Shaun Holt 13:02 20:35 33:37
Sam Renwick 10:55 32:42 43:37
Long Course
Kevin Ryan 29:53 45:28 1:14:51
Sarah Goldsmith 45:43 53:31 1:39:34
Juliann Ryan DNF 45:13 DNF
Long Swim/Short Run
Rachel Petkovic 30:53 28:53 59:46
Short Swim/Long Run
Dave Thomas 13:58 50:02 1:04:00
Kathy Verry 13:15 52:30 1:05:45
Kate Thomas 15:28 1:09:09 1:24:37

Redleaf Pool Biathlon – UNSW/ES AFL Club Results
Distance: S500m R4.5km (approx.)Date: 14 February 2004

Name Swim Run Total
Oscar Sidlo-Jones 8:25 18:30 26:55
Jamie Glasscock 8:00 19:18 27:18
Peter Kefalas 8:19 20:59 29:18
HeathTredger 9:48 20:20 30:08
Nicolas Simon 8:40 21:35 30:15
Andrew Friedlib 10:35 20:00 30:35
Shaun Holt 11:40 19:50 31:30
Cameron Templeton 10:10 21:40 31:50
Keith Boucher 12:25 19:30 31:55
Lex Vasdekis 11:50 20:20 32:10
Andre Peck 12:25 19:50 32:15
Shannon Shu 11:40 21:10 32:50
Mark Parmenter 9:40 23:15 32:55
Steve Holland 12:35 21:30 34:05
Don Cruttendon 10:15 23:55 34:10
Phil Page 12:10 25:30 37:40
Justin Barton 9:55 DNF DNF

Redleaf Pool Biathlon Session
Long course distance: S1.5km R8.5km (approx.)Date: 8 February 2004

Name Swim Run Total
Colin Marshall 21:22 48:00 1:09:22
Vincent Urbano 30:15 41:55 1:12:10
Kevin Ryan 27:30 46:45 1:14:15
Kath Marshall 26:33 1:01:37 1:28:10
Rachel Petkovic 30:15 58:02 1:28:17
Julie Kozyk 35:19 55:11 1:30:30
Toby Martin 32:26 59:34 1:32:00
Liza Garrido 39:00 58:57 1:37:57

Canberra Accenture Series Triathlon
Distance: S1.5km C40km R10km
Date: 25 January 2004

Name Time
Annabelle Duncan 2:25:57
Lee Liston 2:31:51
Gerard Sarkozy 2:33:59
Colin Marshall 2:36:13
Kevin Ryan 2:47:36
Pete Hughes 3:10:37
Samantha Renwick 3:15:50
Yvette Salem 3:15:54
Teams
Sharon Rice, Shaun Wadham, Amanda Bock 2:28:50
Nick Milis, Amanda Bock 2:40:30
Julie Kozyk, Denis Krizanovic 2:51:44

Congratulations to Annabelle, Sam and Yvette, who all completed their first Olympic distance race.


Redleaf Pool Biathlon Session
Long course distance: S1.5km R8.5km (approx.)Short course distance: S500m R4.5km (approx.)
Date: 18 January 2004

Name Swim Run Total
Short Course
Tim Hoopmann 9:30 19:27 28:57
Long Course
Amanda Bock 32:53 56:37 1:29:30
Sam Renwick 32:57  1:08:59 1:41:56
Long Swim/Short Run
Lee Liston 27:44 21:33 49:17
Robert Hitztaler 26:04 27:16 53:20
Yvette Salem 35:45 34:01 1:09:46

Easts Roughwater Swim
Distance: S2km
Date: 11 January 2004

Name Time
Helen Walley 30:44
Stephen Giderson 36:25
Alice McClure 37:08

Redleaf Pool Biathlon Session
Long course distance: S1.5km R8.5km (approx.)Short course distance: S500m R4.5km (approx.)
Date: 11 January 2004

Name Swim Run Total
Long Course
Colin Marshall 23:28 54:51 1:18:19
Julie Kozyk 35:04 51:26 1:26:30
Juliann Ryan 35:04 52:36 1:27:40
Long Swim/Short Run
Dean Ormston 28:59 23:41 52:40
Lee Liston 28:09 24:31 52:40
Sam Renwick 34:16 33:53 1:09:09
Short Swim/Long Run
Amanda Bock 11:03 53:40 1:04:43

Canberra Half Ironman
Distance: S1.9km C90km R21.1km
Date: 14 December 2003

Name Time
Nicola Timm 6:07:02
Gerard Sarkozy 6:25:02

Congratulations Nicola on qualifying for the Australian Ironman in April.


Forster Half Ironman
Distance: S1.9km C90km R21.1km
Date: 9 November 2003

Name Time
Stephen Giderson 5:32:17
Gerard Sarkozy 5:56:32
Rob McGovern 6:15:10
Bev Durston 6:22:53

JP Morgan Run
Distance: 5.6km
Date: 11 November 2003

Name Time
Andrew Lovell 20:37
Amanda Bock 27:45
Rupert Gilroy

Kurnell Triathlon
Distance: S0.5km C20km R5km
Date: 9 November 2003

Name Time
Stephen Giderson 59:14
Alice McClure 65:25
Nicola Timm 66:53
Anne Campbell 69:58
Phil Fleisher 71:28
Kevin Ryan 74:49
Theresa Eyssens 75:56
Rachel Petkovic 77:32

Noosa Triathlon
Distance: S1.5km C40km R10km
Date: 2 November 2003

Name Time
Derek Mollison 2:10:14
Stephen Giderson 2:21:02
Dean Ormston 2:22:25
Richard Gilroy 2:23:35
Rupert Gilroy 2:33:22
Alice McClure 2:36:17
Julie Kozyk 2:39:42
Nicola Timm 2:39:42
Sally McLeland 2:42:29
Bev Durston 2:42:29
Anne Campbell 2:51:07
Theresa Eyssens 3:00:09
Denis Krizanovic 3:01:16
Liza Garrido 3:08:50
Teams
Rachel Petkovic & Shaun Wadham 2:45:47
Julian Ryan & friends

Maitland Triathlon
Distance: S1km C30km R8km
Date: 12 October 2003

Name Time
Nicola Timm 2:15:01
Sharon Rice 2:16:59

Sydney Marathon
Distance: R42.2km
Date: 14 September 2003

Name Time
Sally McLeland 4:08:00
Anne Campbell 4:19:00

Flora Half Marathon
Distance: R21.1km
Date: 14 September 2003

Name Time
Stephen Giderson 1:29:07
Bev Durston 1:56:58
Nicola Timm 1:58:00
Kath Moschakis 1:59:00
Liza Garrido 2:15:04

Sunday Telegraph Bridge Run
Distance: R10km
Date: 14 September 2003

Name Time
Mick Bell 39:57
Dean Ormston 40:39
Lee Liston 43:07
Rupert Gilroy 45:15
Alice Mclure 48:43
Amanda Bock 49:57
Angela Porter 53:00
Theresa Eyssens 61:57

City to Surf
Distance: R14km
Date: 10 August 2003

Name Time
Derek Mollison 53:30
Mick Bell 58:08
Nicola Timm 76:00
Kath Moschakis 77:33
Katie Bryan-Jones 75:00
Theresa Eyssens 85:19

Sutherland to Surf
Distance: R11km
Date: 27 July 2003

Name Time
Katie Bryan-Jones 57:10

Nike Women’s 10km Classic
Distance: R10km
Date: 15 June 2003

Name Time
Katie Bryan-Jones 57:10
Theresa Eyssens 60:40

Penrith Duathlon
Distance: R5km C20km R5km
Date: 12 June 2003

Name Time
Annabelle Duncan 1:22:51

Sydney Half Marathon
Distance: R21.1km
Date: 25 May 2003

Name Time
Sally McLeland 1:52:00
Kirsty Loan 1:55:00
Nicola Timm 1:56:00
Theresa Eyssens 2:15:19