Home > 2011/2012 Season

2011/2012 Season

Results coming soon…

Currently available to view in the 2012 STG Newsletter Archive.

 

SMH Half Marathon
21.1k run
20-May-12
1:19:00      Steve Ellis
1:20:16      Richie Connell
1:29:14      Matt Malady
1:32:45      Chris Henderson
1:39:52      Dean Ormston
1:39:58      Clint Adams
1:41:47      Bruce Flaherty
1:43:51      Bryan Ellis
1:45:21      Deb Speed
1:58:47      Cat Fleming
2:09:02      Daniel Buttard
Byron Bay Triathlon
1.5k swim, 40k ride, 10k run
12-May-12
2:24:20      Dean Ormston
2:34:57      Ben Smith
3:24:35      Theresa Eyssens
 
Ironman Australia, Port Macquarie
3.8k swim, 180k ride, 42.2k run
6-May-12
10:24:03      Nick Cunningham
10:59:20      Emma Brown
12:16:07      Mick Elliott
12:23:53      Karen Reimann
12:56:01      Shelley Maxwell-Smith
Busselton 70.3
1.9k swim, 90k ride, 21.1k run
5-May-12
5:13:21      Richie Connell
TriNSW Club Championships
1.0k swim, 30k ride, 8k run
28-Apr-12
1:37:44       Mark Timbs
1:42:58       Steve Ellis
1:45:41       Matt Malady
1:45:44       Jeff Sapier
1:50:43       Simon Hatlee
1:51:23       Nicola Harrison
1:52:42       Gary Maher
1:54:47       Bryan Ellis
1:55:56       Nathan Bellgrove
1:57:31       Rob Bruce
1:58:50       Nick Richardson
2:01:36       Nick Mercer
2:03:43       Lydia Nicholson
2:07:59       Libby Rogers
2:10:07       Cathy Verry
2:16:42       Catharine Fleming
Boston Marathon
42.2k run
16-Apr-12
3:50:24     Faith Geraghty
Sydney ITU Triathlon
1.5k swim, 40k ride, 10k run
15-Apr-12
2:14:36       Mark Timbs
2:18:16       Will Walker
2:20:48       Steve Ellis
2:25:25       Richard Connell
2:26:59       Jeff Sapier
2:31:17       Simon Hatlee
2:31:17       Mick Elliott
2:31:22       Dean Ormston
2:33:40       Andrew Page
2:34:27       Bryan Ellis
2:34:32       Lynelle Masters
2:39:11       Karina Jones
2:39:44       Nick Richardson
2:40:33       David Stirk
2:44:13       Emma Brown
2:44:22       Nick Mercer
2:44:46       Daniel Beaver
2:50:23       Charl Marais
2:50:52       Brent Ebert
2:55:21       Lowana Stirk
2:57:47       Will Johnson
2:58:26       Jennie Oswald
2:58:45       Cathy Verry
3:04:09       Keir Semmens
3:05:24       Denise Pereira
3:09:37       Jayne Gaukroger
3:14:44       Nerissa Groenewoud
 
Bondi Bluewater Challenge
2.1km ocean swim
9-Apr-12
28:30     Toby McKinnon
29:00     Tamera Lang
31:56     Ian Ross
32:12     Ian Hossack
32:25     Peter Dunne
32:47     Michael Elliott
32:50     Lydia Nicholson
33:18     Alexis McMahon
34:14     Rob Bruce
35:00     Karen Reimann
35:13     Fran Boase
35:41     David Stirk
35:57     Jeff Sapier
39:17     Kylie Ramsden
39:30     Fiona Grant
41:42     Elizabeth Rogers
48:17     Jacki Alcock
Mooloolaba Olympic  
1.5k swim, 40k ride, 10k run
25-Mar-12
3:08:08       Jayne Gaukroger
Ironman Melbourne  
3.8k swim, 180k ride, 42.2k run
25-Mar-12
  9:45:58      Mark Timbs
10:16:43      Nick Cunningham
10:21:09      Steve Ellis
10:24:05      Jeff Sapier
10:55:07      Bruce Sanderson
10:56:56      Phil Cameron
Run Time Trial ES Marks  
5k run
14-Mar-12
0:18:16        Richie Connell (3:39 min/km)
0:18:19        Matt Malady (3:40 min/km)
0:20:33        Mat Birch (4:07 min/km)
0:21:16        Phil Cameron (4:15 min/km)
0:21:20        Bryan Ellis (4:16 min/km)
0:21:30        Bruce Flaherty (4:18 min/km)
0:21:35        Karina Jones (4:19 min/km)
0:21:42        Amanda Reed (4:20 min/km)
0:22:14        Mick Elliott (4:27 min/km)
0:22:31        Simon Taggart (4:30 min/km)
0:22:35        Shelley Maxwell-Smith (4:31 min/km)
0:23:52        Nick Richardson (4:48 min/km)
0:24:25        Jennie Oswald (4:53 min/km)
0:25:01        Libby Rogers (5:00 min/km)
0:25:36        Nick Mercer (5:07 min/km)
0:28:10        Denise Pereira (5:58 min/km)
Wollongong Sprint  
.75k swim, 20k ride, 5k run
11-Mar-12
1:01:54      Mark Timbs
Victor Harbor Olympic  
1.5k swim, 40k ride, 10k run
11-Mar-12
2:49:51       Libby Rogers
Bike Time Trial Centennial Park  
25.5k ride
10-Mar-12
0:39:05        Nicola Harrison (39.1 km/hr) – all time fastest female time
0:39:47        Nathan Bellgrove (38.5 km/hr)
0:39:54        Simon Hatlee (38.3 km/hr)
0:40:10        Steve Ellis (38.1 km/hr)
0:40:11        Matt Malady (38.1 km/hr)
0:40:29        Gary Maher (37.8 km/hr)
0:40:33        Dean Ormston (37.7 km/hr)
0:40:36        Mark Oliphant (37.7 km/hr)
0:41:38        Phil Cameron (36.7 km/hr)
0:41:45        Nick Richardson (36.6 km/hr)
0:41:50        Ben Le Masurier (36.6 km/hr)
0:42:14        Bruce Sanderson (36.2 km/hr)
0:42:20        Bryan Ellis (36.1 km/hr)
0:42:51        Daniel Beaver (35.7 km/hr)
0:43:33        Nick Mercer (35.1 km/hr)
0:43:53        Gina Ricardo (34.9 km/hr)
0:44:05        Karina Jones (34.7 km/hr)
0:44:20        Brent Ebert (34.5 km/hr)
0:45:22        Shelley Maxwell-Smith (33.7 km/hr)
0:48:08        Amanda Reid (31.8 km/hr)
0:49:16        Trent Logue (31.1 km/hr)
0:50:25        Chris (new guy) (30.3 km/hr)
0:51:46        Denise Pereira (29.6 km/hr)
Kurnell Sprint Race 4  
.75k swim, 20k ride, 5k run
4-Mar-12
1:09:32        Nicola Harrison
1:11:08        Gary Maher
1:12:14        Simon Hatlee
1:15:36        Justin Zachan
1:16:44        Bryan Ellis
1:17:56        Emma Brown
1:18:08        Matt Sanders
1:23:12        Damien O’Neil
1:24:26        Bruce Flaherty
1:24:33        Lydia Nicholson
1:26:21        Jayne Gaukroger
Tama2Cloey
2.5k ocean swim
26-Feb-12
0:44:22        Adam Lareau
0:44:28        Lydia Nicholson
0:44:33        Peter Dunne
0:46:06        Kate Guthrie
0:47:25        Ian Hossack
0:47:55        Alexis McMahon
0:53:01        Jane Gilbert
0:53:38        Nadia Barbov
0:54:55        Fiona Grant
1:06:18        Jacki Alcock
1:02:31        Mick Ash
Huskisson Long Course  
2k swim, 80k ride, 20k run
19-Feb-12
4:17:38        Mark Timbs
4:30:49        Nick Cunningham
4:37:58        Mathew Birch
4:40:16        Nicola Harrison
4:45:39        Gary Maher
4:50:11        Matthew Curnow
4:50:27        Justin Zachan
4:59:24        Gerard Sarkozy
5:02:40        Simon Hatlee
5:08:35        Emma Brown
5:22:00        Phil Cameron
5:28:22        Shelley Maxwell-Smith
5:39:21        Cathy Verry
5:43:03        Libby Rogers
5:08:03        TEAM Swim: Fran Boase, Ride: Demelza, Run: Faith Geraghty
Perth Olympic  
1.5k swim, 40k ride, 10k run
20-Feb-12
2:46:43        Libby Rogers
Malabar Ocean Swim
2.4k ocean swim
19-Feb-12
0:39:32        Tamera Lang
0:43:05        Ian Hossack
0:43:17        Peter Dunne
0:43:21        Adam Lareau
0:43:58        Ian Ross
0:46:07        Michael Elliott
0:46:58        Zoe Little
0:47:29        Susan King
0:47:55        David Stirk
0:48:02        Linda Jackson
0:48:11        Catherine McKersie
0:50:37        Nadia Barbov
0:56:45        Lowana Stirk
0:57:26        Julie Hughes
0:57:03        Mick Ash
 
Huskisson Sprint  
.75k swim, 20k ride, 5k run
18-Feb-12
1:09:33        Nick Glozier
1:12:56        Gareth Rydon
1:13:22        Denyse Skipper
1:19:42        Fran Boase
1:20:08        Bryan Ellis
1:21:53        Ken Price
1:22:15        Gerard Sarkozy
1:23:13        Lydia Nicholson
1:23:14        Damien O’Neil
1:25:07        Dan Taylor
1:25:59        Sarah Goldsmith
1:28:30        Bruce Flaherty
1:41:22        Denise Pereira
1:47:01        Theresa Eyssens
Geelong Olympic Distance  
1.5k swim, 40k ride, 10k run
12-Feb-12
2:43:36        Karina Jones
2:46:24        Faith Geraghty
3:13:49        Jayne Gaukroger
Kurnell Sprint Race 3  
.75k swim, 20k ride, 5k run
12-Feb-12
1:12:27        Gareth Rydon
1:20:43        Matt Sanders
North Bondi Classic  
2km ocean swim
12-Feb-12
0:27:49        Tamera Lang
0:28:01        Toby McKinnon
0:28:47        Gareth Chang
0:30:43        Rob Bruce
0:31:03        Lydia Nicholson
0:31:23        Adam Lareau
0:32:41        Peter Dunne
0:33:03        Ian Hossack
0:33:17        Alexis McMahon
0:33:48        Susan King
0:34:46        Zoe Little
0:34:49        Elizabeth Rogers
0:36:42        Nadia Barbov
0:35:32        Kate Guthrie
0:36:11        Karen Reimann
0:37:02        Linda Jackson
0:37:09        Fiona Grant
0:40:33        Mick Ash
0:40:42        Julie Hughes
0:44:40        Jacki Alcock
 
Bike Time Trial Centennial Park  
25.5k ride
11-Feb-12
0:38:34        Matt Curnow (39.7 km/hr)
0:38:50        Gerard Sarkozy (39.4 km/hr)
0:40:15        Jeff Sapier (38 km/hr)
0:40:31        Nick Cunningham (37.8 km/hr)
0:40:58        Nathan Bellgrove (37.3 km/hr)
0:40:59        Nicola Harrison (37.3 km/hr)
0:41:19        Simon Hatlee (37 km/hr)
0:41:45        Justin Zachan (36.6 km/hr)
0:42:49        Ben Le Masurier (35.7 km/hr)
0:42:51        Matt Malady (35.7 km/hr)
0:43:08        Nick Richardson (35.5 km/hr)
0:43:22        Denyse Skipper (35.3 km/hr)
0:43:22        Nick Mercer (35.3 km/hr)
0:43:31        Bruce Sanderson (35.2 km/hr)
0:43:51        Charl Marais (34.9 km/hr)
0:44:26        Cathy Verry (34.4 km/hr)
0:44:30        Richie Connell (34.4 km/hr)
0:44:41        Emma Brown (34.2 km/hr)
0:45:27        Libby Rogers (33.7 km/hr)
0:45:28        Damien O’Neill (33.7 km/hr)
0:45:40        Dan Taylor (33.5 km/hr)
0:46:11        Shelley Maxwell-Smith (33.1 km/hr)
0:46:14        Daniel Hutchinson (33.1 km/hr)
0:47:08        Karen Reimann (32.5 km/hr)
0:50:06        Mick Ash (30.5 km/hr)
0:52:41        Jennie Oswald (29 km/hr)
0:52:52        Denise Pereira (28.9 km/hr)
0:42:20        Gary Maher (36.1 km/hr)
The Big Swim (Palm-Whale)  
2.5k ocean swim
29-Jan-12
0:39:52        Toby McKinnon
0:40:03        Tamera Lang
0:45:42        Alexis McMahon
0:45:59        Lydia Nicholson
0:47:01        Adam Lareau
0:47:02        Ian Ross
0:48:24        Ian Hossack
0:48:33        Rob Bruce
0:48:54        David Stirk
0:49:43        Jeffrey Sapier
0:51:42        Zoe Little
0:51:43        Susan King
0:53:52        Jane Gilbert
0:54:53        Natalie Peters
0:55:56        Fiona Grant
0:56:07        Lowana Stirk
0:56:53        Nadia Barbov
1:03:59        Mick Ash
1:08:21        Jacki Alcock
Nowra Olympic Distance
1.5k swim, 40k ride, 10k run
22-Jan-12
2:22:25       Gareth Rydon
2:24:54       Matt Curnow
Kurnell Sprint Race #2
750m swim, 20k ride, 5k run
15-Jan-12
1:07:28        Nick Glozier (3rd place 45-49 age group)
1:11:25        Denyse Skipper (1st place 20-24 age group & 11th female overall)
1:12:50        Matt Curnow
1:25:12        Michael Hamilton
North Bondi Roughwater
2k ocean swim
8-Jan-12
0:29:26        Tamera Lang
0:31:07        Gareth Chang
0:32:44        Lydia Nicholson
0:34:05        Ian Hossack
0:34:16        David Stirk
0:34:44        Rob Bruce
0:35:00        Alexis Mcmahon
0:35:28        Grace Stone
0:35:38        Susan King
0:36:11        Zoe Little
0:36:21        Michael Elliott
0:36:21        Kerri McClelland
0:39:12        Karen Reimann
0:40:42        Fiona Grant
0:40:50        Nadia Barbov
0:43:07        Mick Ash
0:43:53        Julie Hughes
0:47:52        Jacki Alcock
Canberra Olympic Distance
1.5k swim, 40k ride, 10k run
18-Dec-12
2:33:38       Fran Boase
2:37:37       Faith Geraghty
2:45:14       Shelley Maxwell-Smith
2:57:03       Kylie Ramsden
Canberra City Half Ironman
1.9k swim, 90k ride, 21.1k run
11-Dec-11
4:58:45        Will Walker
5:04:38        Nick Cunningham
5:16:27        Simon Hatlee
5:42:15        Gerard Sarkozy
 
Ironman WA
3.8k swim, 180k ride, 42.2k run
4-Dec-2011
10:43:18        Gary Maher
10:54:06        Justin Zachan
13:10:54        Mick Elliott
15:11:38        Keir Semmens
 
Bondi to Bronte  
2.4k ocean swim
4-Dec-2011
0:40:59        Tamera Lang
0:45:00        Gareth Chang
0:47:12        Lydia Nicholson
0:47:28        Bruce Sanderson
0:48:19        Nicola Harrison
0:50:48        Ian Hossack
0:52:57        David Stirk
0:54:00        Francesca Boase
0:54:18        Susan King
0:54:57        Zoe Little
0:55:34        Matthew Curnow
0:55:40        Kate Guthrie
0:56:09        Lowana Stirk
0:56:49        Jeff Sapier
0:59:55        Jane Gilbert
1:00:23        Natalie Peters
1:00:47        Gareth Rydon
1:03:35        Fiona Grant
1:05:04        Faith Geraghty
1:10:12        Nathan Bellgrove
1:13:56        Jennifer Oswald
1:37:27        Dene Ramsden
Angkor Wat Half Marathon  
21.1k run
4-Dec-11
1:48:05        Bruce Flaherty
 
Coogee Island Swim  
2.4k ocean swim
27-Nov-11
0:40:52        Toby McKinnon
0:43:50        Tamera Lang
0:46:38        Gareth Chang
0:47:22        Adam Lareau
0:48:28        Gary Maher
0:49:33        Ian Ross
0:49:35        Ian Hossack
0:51:01        Matt Sanders
0:51:06        Jane Gilbert
0:51:30        Michael Elliott
0:51:32        Justin Zachan
0:52:19        Dan Taylor
0:54:00        Zoe Little
0:56:42        David Stirk
0:56:54        Lowana Stirk
0:57:15        Karen Reimann
0:59:11        Natalie Peters
1:00:58        Mick Ash
1:01:52        Nadia Barbov
 
Wagga Wagga Ultimate
2k swim, 120k ride, 20 k run
26-Nov-11
6:12:16        Michael Hamilton
Kurnell Sprint Race #1
750m swim, 20k ride, 5k run
20-Nov-11
1:05:15       Mark Timbs (2nd in 35-39 age group & 22nd overall)
1:20:28       Matt Sanders
1:25:56       Dan Taylor
Nepean Triathlon
1k swim, 30k ride, 10k run
13-Nov-11
1:44:14       Steve Ellis
1:46:11       Mark Timbs
1:57:00       Gareth Rydon
1:58:25       Denyse Skipper
2:03:01       Lynelle Masters
2:15:39       Shelley Maxwell-Smith
JP Morgan Corporate Challenge, Centennial Park
5.6 k run
9-Nov-11
19:11         Steve Ellis
21:08         Matt Malady
22:17         Gareth Rydon
22:50         Denyse SKipper
24:02         Lynelle Masters
25:45         Emma Brown
27:39         Kylie Ramsden
 
Run 4 Fun, Homebush
10k run
6-Nov-11
35:19         Steve Ellis
 
Noosa Olympic Distance Triathlon
1.5k swim, 40k ride, 10k run
30-Oct-11
2:14:47       Steve Ellis
2:23:28       Nathan Bellgrove
2:25:24       Gary Maher
2:31:45       Nicola Harrison
2:31:51       Bruce Sanderson
2:36:13       Justin Zachan
2:36:35       Emma Brown
2:39:33       Lisa Neath
2:39:59       Phil Cameron
2:42:14       Fran Boase
2:42:43       Faith Geraghty
2:43:27       Keir Semmens
2:44:51       Nick Mercer
2:46:05       Nick Richardson
2:53:11       Lowana Stirk
2:54:00       David Stirk
3:01:59       Jayne Gaukroger
3:05:06       Libby Rogers
3:19:28       Denise Pereira
3:22:32       Simon Taggart
Port Macquarie Ironman 70.3
1.9k swim, 90k ride, 21.1k run
6-Nov-11
4:49:06        Mark Timbs
5:08:00        Jeff Sapier
Bike Time Trial – Centennial Park
25.5km
22-Oct-11
0:36:45       Shaun Wadham (course record)
0:38:54       Will Walker
0:39:28       Steve Ellis
0:39:39       Lee Liston
0:40:38       Nicola Harrison
0:40:56       Matt Malady
0:41:02       Gareth Rydon
0:41:12       Gary Maher
0:41:46       Phil Cameron
0:42:27       Nick Mercer
0:42:50       Simon Hatlee
0:43:34       Bruce Sanderson
0:43:50       Keir Semmens
0:43:50       Denyse Skipper
0:44:12       Fran Boase
0:44:40       Dave Carsen
0:45:15       Damien O’Neill
0:46:05       Faith Geraghty
0:46:20       Ben Le Masurier
0:46:44       Shelley Maxwell-Smith
0:47:13       Anke Meyring
0:48:20       Libby Rogers
0:48:27       Tim Matthews
0:48:40       Cathy Verry
0:49:33       Denise Pereira
Sri Chinmoy Sydney Run Series: Iron Cove
8k run
16-Oct-11
38:59      Grace Stone (course record for Female 50-59 age group)
Forster Ultimate Triathlon
2k swim, 120k ride, 20k run
16-Oct-11
6:00:14        Gary Maher
6:02:41        Jeff Sapier
6:14:01        Mick Elliott
6:14:33        Justin Zachan
6:21:13        Gerard Sarkozy
6:41:34        Emma Brown
6:58:00        Keir Semmens
7:14:24        Shelley Maxwell-Smith
Forster Sprint Triathlon
750m swim, 20k ride, 5k run
15-Oct-11
1:04:32        Shaun Wadham (1st in age group, 8th overall)
1:07:21        Steve Ellis (2nd in age group, 16th overall)
1:08:38        Mark Timbs
1:10:18        Kate Guthrie (2nd in age group)
1:12:22        Gareth Rydon
1:13:10        Denyse Skipper (1st in age group)
1:13:40        Dean Ormston
1:14:07        Nathan Bellgrove
1:17:08        Fran Boase
1:18:23        Faith Geraghty
1:20:13        Mat Birch
1:24:46        Damien O’Neill
1:30:18        Libby Rogers
1:33:53        Cathy Verry
Sydney Running Festival Half Marathon
21.1k run
18-Sep-11
1:44:25      Bruce Flaherty
Coastal Classic (Otford to Bundeena) 
30k off-road run
10-Sep-11
3:16:04     Will Parry
Run Time Trial
5km
7-Sep-11
19:31        Gareth Rydon
19:53        Gary Maher
19:55        Denyse Skipper – First ever STG female under 20 minutes in time trial!
20:01        Matt Curnow
20:50        Nathan Bellgrove
21:08        Will Parry
21:18        Bruce Flaherty
21:24        Faith Geraghty
21:30        Adam Lareau
22:03        Mick Elliott
23:22        Sarah Goldsmith
24:15        Simon Taggart
24:51        Dan Taylor
24:54        Nick Mercer
27:34        Denise Pereira
Bike Time Trial
25.5km
27-Aug-11
38:18        Shaun Wadham
38:43        Mark Timbs
39:33        Will Walker
39:53        Steve Ellis
40:37        Lee Liston
41:00        Matt Curnow
41:08        Kate Guthrie
41:43        Mick Elliott
42:14        Nathan Belgrove
42:32        Gareth Rydon
42:57        Ben Le Masurier
43:16        Phil Cameron
43:56        Nick Richardson
43:56        Adam Lareau
44:39        Gina Ricardo
45:05        Sarah Goldsmith
45:06        Gary Maher
45:42        Lisa Neath
46:28        Denyse Skipper
46:59        Justin Zachan
47:02        Dex Randall
47:32        Keir Semmens
47:54        Cathy Verry
48:29        Grace Stone
48:48        Faith Geraghty
49:44        Shelley Maxwell Smith
50:19        Dan Taylor
56:26        Denise Pereira
City2Surf
14k run
14-Aug-11
0:49:46      Steve Ellis
0:57:25      Matt Malady
0:58:12      Jeff Sapier
0:58:25      Mark Timbs
1:00:03      Justin Zachan
1:01:15      Gary Maher
1:04:36      Bruce Sanderson
1:06:28      Faith Geraghty
1:08:26      Emma Brown (PB)
1:09:26      Julia Brown
1:10:00      Nathan Bellgrove
1:13:03      Shelley Maxwell Smith
1:13:18      Nick Mercer (PB)
1:13:50      Steve Garamy
1:17:29      Zoe Little
1:28:55      Libby Rogers
Sydney Duathlon Race 3 (TriNSW Championship Race)
6.4k run, 19.2k ride, 3.2k run
31-Jul-11
1:04:01      Steve Ellis (8th overall & 1st in age group, making Steve the 30-34 NSW Duathlon Champion
1:12:24      Finbar Cooke
1:16:06      Dougal Guthrie
1:17:17      Kate Guthrie
1:18:36      Nicola Harrison
1:22:59      Dex Randall
Westlink M7 Cities Marathon
21.1k run
31-Jul-11
1:41:56      Bruce Flaherty
Hunter Valley Winery Running Festival
17-Jul-11
10.3k run
45:35        Matthew Curnow
Run Time Trial
5km
6-Jul-11
18:53        Matt Malady
20:25        Dean Ormston
21:07        Matt Curnow
21:44        Julia Brown
23:08        Fran Boase